Cestovní pojištění pod drobnohledem. Vyplatí se i v případě cest v rámci EU?

Cestovní pojištění pod drobnohledem. Vyplatí se i v případě cest v rámci EU?

Lukáš Šulc

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ A PŘIPOJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění se obyčejně sjednává pro minimalizování rizik spojených s cestou do zahraničí. Jeho základ tvoří pojištění léčebných výloh, který najdete u každé pojišťovny. Další, dnes již běžnou, součástí jsou asistenční služby (dostupné 24/7 v českém jazyce) nebo repatriace (převoz ostatků zemřelých zpět do vlasti).

Pro klidné vycestování ze země se můžete v rámci cestovního pojištění připojistit. Nejdůležitějším připojištěním, které nabízí celá řada tuzemských pojišťoven již v základu, je pojištění odpovědnosti za způsobené škody na majetku a zdraví třetích osob.

Formy cestovního připojištění, které lze k produktu přidat:

  • Úrazové připojištění,
  • Pojištění odpovědnosti za způsobené škody,
  • Pojištění zavazadel,
  • Pojištění zpoždění zavazadel,
  • Pojištění storno poplatků,
  • Pojištění nevyužité cesty,
  • Pojištění pro případ provozování nebezpečných aktivit.

Kromě běžného připojištění si můžete zvolit i různé nadstandardy, díky čemuž svou celkovou ochranu ještě rozšíříte.

  • Zvýšení limitu plnění pro hrazení léčebných výloh (vhodné například u lidí, kteří vstupují do rizikových oblastí),
  • Vyšší limit a rozsah krytí pojištění sportu (vhodné hlavně u horolezců, při vysokohorské turistice, extrémním potápění aj.).

CELOROČNÍ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Patříte-li mezi aktivní cestovatele a v zahraničí se objevíte klidně několikrát za rok, mohla by pro vás být zajímává varianta celoročního pojištění. V rámci celého roku se můžete na cesty vydat kolikrát chcete za cenu výrazně nižší, než v jednorázovém pojištění. Zároveň se nemusíte obávat, že si pojištění zapomenete sjednat.

Omezení, na které můžete při sjednání tohoto druhu pojištění narazit je maximální délka jedné cesty (většinou 30 a více dní) nebo minimální doba strávená v ČR po každé delší cestě.

CO OVLIVŇUJE CENU POJIŠTĚNÍ

  • Počet dní,
  • Cíl a typ cesty (pracovní, rekreační, turistická atd.)
  • Rozsah rizik,
  • Počet cestujících,
  • Výše limitu (kolik pojišťovna zaplatí v případě pojistné události),

U některých pojišťoven získáte slevu pro rodinu nebo v případě výše zmíněného celoročního pojištění.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ONLINE

Situaci, kdy se člověk vydá do zahraničí a uprostřed cesty na letiště si vzpomene, že zapomněl na pojištění, zažil určitě každý. Dnes se naštěstí dá vše sjednat přes internet – je to totiž praktičtější a ve většině případů i levnější.

Online cestovní pojištění s sebou přináší pohodlné vyřízení, které zabere pár minut. Stačí vyplnit pouze online formulář, kde si označíte zvolené parametry a zaplatit pomocí karty nebo bankovního převodu.

PROČ JE EVROPSKÝ PRŮKAZ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ MÁLO

Evropský průkaz zdravotního pojištění (kartička pojištěnce) je doklad, kterým prokážete, že jste pojištěncem vámi vybrané zdravotní pojišťovny na území EU. I přes jeho platnost v Evropské Unii ale neposkytuje takovou úroveň ochrany, kterou dostanete se základním cestovním pojištěním.

V rámci EU navíc existují i země, které spoluúčast doslova vyžadují, takže si v případě, že cestujete bez pojištění, budete muset připravit pořádně velký obnos peněz.

NEJSTE SI JISTÍ, JAK SPRÁVNĚ NASTAVIT PRODUKT?

Jak jsme se snažili nastínit v dnešním článku, cestovní pojištění má mnoho forem, které pro vás mohou být užitečné nebo naopak zbytečné. Správně nastavený produkt je pro bezpečnou cestu klíčový a předejdete díky němu celé řadě problémů. V případě, že si nejste jistí vybraným produktem nebo své cestovní pojištění potřebujete sjednat rychle, nebojte se kontaktovat některého z našich finančních konzultantů, rádi vám pomůžeme!