Proč nesjednávat pojištění vozidel přes internetové srovnávače?

Proč nesjednávat pojištění vozidel přes internetové srovnávače?

Lukáš Šulc

Internetové srovnávače nabízejí možnost sjednání povinného ručení a havarijního připojištění z pohodlí domova, což v dnešní době, která je velmi uspěchaná, zní opravdu lákavě. Navíc se v podstatě všechny srovnávače chlubí tím, že Vám nabídky porovnají u všech pojišťoven a vyberou tu nejvýhodnější, která Vám bude ušitá přímo na míru. Na pár kliknutí si můžete kvalitně a levně pojistit své vozidlo, všechny nutné dokumenty Vám přijdou do e-mailu a vy tak nikam nemusíte. Zní to skvěle, ale pokud budete pokračovat ve čtení článku, tak zjistíte, že skutečnost je úplně jiná. Proč?

 

Nikdy neuvidíte nabídku od všech pojišťoven

Žádný srovnávač nikdy nezobrazí nabídku všech pojišťoven, které za to stojí. Důvodů může být hned několik. Například strategická spolupráce s určitými institucemi, které srovnávač preferuje. Pojišťovna nechce nebo neumí propojit své systémy se srovnávačem a nebyla by schopná zobrazit korektní nabídku. Ať je důvod jednotlivých srovnávačů jakýkoliv, můžete se spolehnout na to, že se Vám nikdy nezobrazí nabídka všech kvalitních a stabilních pojišťoven, ale jen omezený počet. Pokud tedy hledáte korektní srovnání napříč pojistným trhem, tady se Vám ho nedostane.

Zobrazená cena nemusí být konečná

V případě cenotvorby pojištění vozidla rozhoduje několik faktorů, které online srovnávač nedokáže správně vyhodnotit, nebo je naopak klient nezná a neví, jak je správně vyplnit. Může se jednat například o:

  • Ověření bonusů od České kanceláře pojistitelů – Zde dochází k nejčastějším chybám, protože tato sleva může celkovou cenu ovlivnit až o více než polovinu. Málokdo ovšem ví, jaký stav hodnot bonus/malus se vztahuje na jeho rodné číslo nebo IČ, a srovnávače neumožňují jakékoliv online ověření. Každá pojišťovna navíc může vliv hodnoty bonus/malus počítat úplně jinak.Vyrobením vadného výrobku Vadně provedená práce při montážích, opravách, úpravách a stavebních pracích
  • Propojištěnost – Každá instituce se dnes snaží o to, abyste u nich měli v podstatě všechny produkty, které nabízí, a za to se Vám odvděčí tzv. slevou za propojištěnost, která může dosahovat hodnoty až přes 20 %, tento faktor opět online srovnávače nedokážou správně zpracovávat a vy se tak můžete připravit o další slevy.Škoda způsobená při objednávkách a rezervacích letenek, zájezdů, ubytovacích a jiných obdobných služeb.

Slevy, díky kterým můžete o peníze spíše příjít

Někdy se pojišťovny snaží být nejlevnější za každou cenu, srovnávače tyto slevy zařadí do nabízené ceny a vy si ani tak nevšimnete, jaké jsou podmínky konkrétní slevy. Pojďme si některé z nich vyjmenovat:

  • Sleva za to, že vozidlo budete řídit pouze Vy – Tato sleva je velmi nebezpečná v podstatě nikdy nevíme, kdy vozidlo bude řídit někdo jiný než my, a to i v situaci, kdy jsme přesvědčení, že vozidlo nikdy nikomu nepůjčíme. Pokud se ovšem stane, že vozidlo bude řídit někdo jiný a způsobí dopravní nehodu, tak budete muset uhradit velmi vysokou spoluúčast.
  • Sleva za vozidlo jezdící pouze na území ČR – Opět se jedná o slevu, která nemusí hrát do karet všem řidičům. Pokud s vozidlem způsobíte nehodu mimo území ČR, musíte počítat s tím, že uhradíte spoluúčast ve výši několika desítek tisíc korun.
  • Sleva za příslib řízení bez nehod – Můžete pojišťovně přislíbit, že nebudete například další 3 roky bourat a ona Vám za to daruje menší slevu. To je super, ale pokud nabouráte, pojišťovna Vám to opět pěkně spočítá, nejen, že vrátíte zapůjčenou slevu, ale cena pojištění se Vám ještě výrazně zvedne a celá situace se opět znepříjemní.

Cenové přirážky

V podstatě každá pojišťovna Vám může dát přirážku na ceně za výbavu vozidla jako je panoramatická střecha, pohon 4x4, dlouhá verze vozidla tzv. Kombi, kožené čalounění, automatická klimatizace, vylepšený entertainment systém apod. Pokud tyto informace nezadáte, může být cena zkreslená a online srovnávač tak opět nabízí pouze orientační cenu.

Vyzkoušeli jsme na konkrétním případě

Na modelovém případě klientky, která si chce pojistit své vozidlo značky Škoda Octavia, rok 2016, 1968 ccm jsme se přesvědčili, jak jednotlivé srovnávače fungují. Klientka chtěla povinné ručení 100/100 mil. Kč, havarijní připojištění na částku 550.000,- Kč se spoluúčastí 5 %, pojištění skel na 15.000,- Kč a rozšířené asistenční služby. Klientka je pojištěna jako řidička již 12 let a jezdí naprosto bez nehod. Online srovnávače v této situaci sloužily spíše jako jakýsi dotazník a tím, kdo cenu ve finále koreloval, byl telefonní operátor, jehož úkolem bylo nabídku dotáhnout do konce.

Finální cena online srovnávačů byla o více než 40% vyšší (konkrétně 9.404,- Kč proti 6.508,- Kč) než po individuálních propočtech u jednotlivých institucí. Důvodem ovšem není to, že by byly online srovnávače o tolik dražší, ale v tomto konkrétním případě srovnávače vyhořely na tom, že neuměly využít slevy za propojištěnost. 

Online srovnávače by měly nabízet jednoduché a rychlé sjednání pojištění vozidel, to ovšem nenabízejí a celkový dojem je spíše takový, že základním principem je získání základních údajů o vozidle zájemce o pojištění a samozřejmě jeho kontaktní údaje. Po získání těchto údajů Vás bude kontaktovat operátor s ještě lepší a tou nejtajnější nabídkou, kterou jinde nezískáte. Už to je odrazující a naprosto to shazuje to, co se od online srovnávačů očekává. Rychle a snadno. Celé nám to připadá stejné jako by někdo zaklepal na Vaše dveře s nabídkou přepočtu pojištění Vašeho vozidla s tou výhodou, že online srovnávače znají okamžik, kdy Vás zrovna cena zajímá.

Ptáme se tedy, proč řešit pojištění svého vozidla s někým, koho vůbec neznáme v situaci, kdy víme, že nám nenabídne kompletní srovnání pojištění napříč trhem, a navíc ne vždy může být schopný nabídnout tu nejvhodnější variantu. Pokud máte svého finančního konzultanta, který je zodpovědný a ochotný, tak se vždy můžete spolehnout, že pro Vás zajistí nižší cenu než kterýkoliv online srovnávač, a to výrazně rychleji a efektivněji.

Pokud se ovšem nemáte na koho obrátit nebo Vás zajímá, jakým způsobem pojištění vozidel řešíme my, tak nás neváhejte kontaktovatvelice rádi Vám zodpovíme všechny vaše dotazy.