Pojištění odpovědnosti jako povinná výbava. Co byste měli před lyžováním v zahraničí vědět?

Pojištění odpovědnosti jako povinná výbava. Co byste měli před lyžováním v zahraničí vědět?

Lukáš Šulc

Zůstaňme ještě v Itálii, kam ročně zamíří za zimními radovánkami desetitisíce Čechů. Od prvního ledna zde musí mít každý, kdo provozuje zimní sporty na sjezdovce, potvrzení o sjednaném pojištění odpovědnosti. V opačném případě riskují lyžaři, snowboardisté nebo třeba sáňkaři pokutu až 150 eur, tedy více jak 3 500 korun, a odebrání skipasu. Mimochodem, v Itálii na svazích přitvrdili i jinak – nově platí také zákaz lyžování po požití alkoholu nebo jiných návykových látek a děti mladší 18 let musí povinně nosit helmu. Policie tato nařízení kontroluje přímo na sjezdovkách, skleničku tak doporučujeme opravdu až na après-ski.

 

Z pojištění odpovědnosti se hradí náklady za škody, které způsobíte třetím osobám na zdraví nebo majetku. Funguje v podstatě stejně jako povinné ručení u automobilů. Když na sjezdovce zraníte jiného lyžaře, budete jako viník nehody velmi pravděpodobně muset hradit náklady na léčbu, bolestné a další výlohy jako zásah horské služby. V takovém případě budete za pojištění odpovědnosti velmi rádi, protože obzvlášť v alpských zemích takové částky počítají v desetitisících eur. Takže povinnost nepovinnost – pojištění odpovědnosti se už jen kvůli klidu vyplatí mít.

 

Tuto pojistku lze sjednat buď samostatně, nebo jako součást cestovní pojistky, případně jako součást pojištění domácnosti, kdy tzv. pojištění odpovědnosti v občanském životě platí i na českých sjezdovkách. S každou z těchto variant vám rádi pomůžeme, jen v případě poslední uváděné možnosti zatím pojišťovny vydávají pro Itálii potřebné potvrzení v angličtině poněkud krkolomně, nebo vůbec. Itálii bychom tak doporučovali řešit cestovní pojistkou, kdy pojišťovny klientům potvrzení vydávají v papírové nebo elektronické formě pro mobilní telefony. Když budete vybírat cestovní pojištění, ať už pojedete kamkoliv, ohlídejte si následující body, na které dáváme pozor při výběru pojištění i my.

•    Nevybírejte pojistku podle ceny nebo údajné inzerované slevy. Zaměřte se na rozsah pojištění a množství výluk – to vypovídá o skutečné kvalitě pojištění.

•    Pojištění odpovědnosti často nebývá součástí základních pojistných balíčků, ale až jejich vyšších variant. Přesvědčte se, co zvolené pojištění skutečně obsahuje.

•    Volte raději vyšší pojistné limity, léčebné a další výlohy v zahraničí mohou dosahovat násobně vyšších částek než u nás. Pojišťovna více peněz, než je limit nezaplatí. Je důležité věnovat pozornost i dílčím limitům, například pro stomatologické ošetření nebo zásah horské služby či dokonce převoz vrtulníkem.

•    I když se v posledních letech zlepšila kvalita cestovních pojistek, které nabízejí banky k platebním kartám, nedoporučujeme se na ně spoléhat výhradně. Pro některé aktivity mohou být nedostatečné, například kvůli nízkým limitům. V takovém případě je vhodné sjednat ještě jednu pojistku s krytím konkrétního rizika.

•    Pokud se chcete věnovat skutečně adrenalinovým sportům, jako je jízda mimo sjezdovku nebo skialpinismus budete potřebovat speciální připojištění.

•    V dnešní době musíme bohužel zohledňovat i koronavirovou pandemii. Přesvědčte se, že vám cestovní pojistka uhradí například náklady spojené s případnou karanténou v zahraničí nebo storno cesty, pokud nebudete moct odcestovat.

Ať už vyrazíte kamkoliv, přejeme vám, abyste pojistku nepotřebovali využít a měli jen samé příjemné zážitky. Na druhou stranu už jen pro pocit jistoty, že se budete mít případně o co opřít, se vyplatí kvalitní pojištění přibalit s sebou. Rádi vám s tím pomůžeme.