Nejčastější důvody, proč si lidé neodkládají a proč je tolik důležité začít včas
img

Nejčastější důvody, proč si lidé neodkládají a proč je tolik důležité začít včas

2. 9. 2020 autor: Investice

Češi nejsou obecně zvyklí tvořit adekvátní rezervy. (O tom, co je adekvátní a jak se k tomuto číslu dobrat, jsme se již zmiňovali v našem článku Proč myslet na důchod, v kterém jsme detailně probírali metodiku tohoto výpočtu.) Mnohem víc, než dlouhodobé rezervy, se v českém žebříčku objevují priority jako děti, zdraví nebo výdaje spojené s bydlením.

PROČ LIDÉ VČAS NEINVESTUJÍ

 • Nedostatek informací,
 • Neví, kolik by si měli odkládat,
 • Nedostatek finančních prostředků,
 • Odkládají to na dobu až…

V reálu trh nabízí celou řadu produktů, které vám mohou pomoci při tvorbě rezerv zásadním způsobem (například doplňkové penzijní spoření, otevřené podílové fondy a ETF).

NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY, PROČ SI LIDÉ V PRŮBĚHU ŽIVOTA NEODKLÁDAJÍ

 • Ve 25 – jsme mladí a teprve jsme dostudovali. Ještě moc nevyděláváme a chceme si užívat, než založíme rodinu. Není z čeho odkládat.
 • Ve 35 – manželka je na mateřské, máme hypotéku a všechen příjem padne na rodinu. Není z čeho odkládat.
 • Ve 45 – děti jsou na škole, mají hodně koníčků, musíme je finančně podpořit. Není z čeho odkládat.
 • V 55 – hypotéku budeme mít již doplacenou, chceme si něco užít a podpořit děti v jejich bydlení. Není z čeho odkládat.
 • V 65 – měli jsme začít před mnoha lety. Teď už je pozdě.

ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE

Myslíte si, že už je pozdě, abyste začali investovat? Čím dříve začnete, tím méně vás bude dosáhnutí cílové částky (finanční nezávislosti) měsíčně zatěžovat. Graf zobrazuje částku potřebnou k dosažení cílové sumy 1 000 000 Kč v 60 letech při 7% zhodnocení.

Graf

 

VÝHODY DLOUHODOBÉHO PRAVIDELNÉHO INVESTOVÁNÍ

Rezervy si můžete vytvořit hned několika způsoby a jedním z nich je i pravidelné dlouhodobé investování. To v praxi znamená, že si z vašeho měsíčního příjmu začnete pravidelně odkládat určitou část pro svou budoucnost a tuto částku rozdělíte mezi finanční nástroje podle svého vztahu vůči riziku.

Své peníze můžete odkládat na spořicí účty nebo investovat do akcií, dluhopisů, podílových fondů, pasivně řízených fondů - ETF, a nově také do P2P investic. Stále byste ale mít na vědomí, že ne každý z těchto nástrojů je vhodný pro dlouhodobé investování - s výběrem vhodného z nich by vám měl proto pomoci zkušený odborník.

Každý investor by chtěl samozřejmě kupovat, když jsou ceny všech aktiv na dně a prodávat, když dosáhnou vrcholu. Nikdo však nedokáže s jistotou říci, v jaké fázi ekonomického cyklu se právě nacházíme a predikovat, jak se trhy zachovají v budoucnu. I z toho důvodu je dobré mít u sebe finančního konzultanta, který vás zná a může vám poradit, jak s penězi naložit.

Mezi hlavní výhody dlouhodobého investování patří:

 • Dostupné prakticky pro každého,
 • Snížení rizika špatného načasování investice,
 • Když trhy klesají, nakupujete více podílových listů – navyšujete svůj budoucí zisk.

Velice zajímavý je například i pohled na výše zmíněné otevřené podílové fondy a ETF. Ty v dnešní době ještě mnoho lidí nezná nebo mají jen minimum informací o jejich fungování.

Místo toho raději vkládají finance do „garantovaného“ penzijního nebo stavebního spoření. Ve výsledku se ale díky nízkým výnosům, často dokonce pod úrovní inflace, peníze reálně znehodnotí a klient tak žádnou finanční jistotu nezíská.

PORAĎTE SE S FINANČNÍM KONZULTANTEM

Chcete začít investovat do vlastní budoucnosti? Obraťte se na finančního konzultanta, který vám pomůže zvolit vhodnou strategii a vybere s vámi vhodný investiční nástroj. Vaše peníze tak budou v bezpečí a pod kontrolou profesionálů.