Úvěry

Některé životní situace nás tlačí do kouta a nutí nás do rozhodnutí, která bychom standardně neudělali. Start vlastního podnikání, pokrytí nenadálých událostí, rekonstrukce bydlení nebo studium v zahraničí? Jak ovšem získat ten nejvýhodnější úvěr?

Úvěry neodmyslitelně patří k segmentu osobních financí. Pomocí úvěrů si dokážeme velice snadno splnit naše potřeby a sny. Důležité je však uvědomit si, zda je opravdu nutné si v danou dobu a v dané situaci brát jakýkoliv typ úvěru, a zda nás ke splnění potřeby nevede pouze emoce nebo se jedná o logické řešení celé situace.

Právě společnosti poskytující úvěrové produkty velmi často profitují na základě našich emocí. Sami jistě víte, že největší marketingové kampaně probíhají v obdobích, kdy mají lidé největší chuť nakupovat, a tím obdobím jsou například Vánoce. V tomto období jsou lidé ochotni za své blízké utratit spousty peněz, a to i těch, které ještě nevydělali. Může jít ale například i o letní dovolené nebo prodejce vozidel, kteří se motivují na koupi vozidla s výraznou slevou při financování na úvěr.

Při použití jakéhokoliv úvěru je tedy velmi důležité oprostit se od jakýchkoliv emocí a zvážit, zda je celá záležitost opravdu nezbytná nebo se na ní dá ještě chvilku odkládat z vlastních zdrojů a vyřešit ji až po nějakém čase. Při konzultaci s odborníkem, který Vám úvěr nenabízí, ale spíše řeší Váš požadavek se Vám dostane nejen odborné péče, ale také názoru z jiného úhlu pohledu, který je zcela emočně nezávislí na vaší potřebě a dokáže Vám k celé věci dát úplně jiný úhel pohledu.

Pokud je však úvěr opravdu jediným řešením, pojďme si říct, jaký typ úvěru je pro nás tím nejvhodnějším, jak si ho vybrat a na co si dát pozor.

Typy nejčastějších úvěrů:

  • Spotřebitelsky úvěr – Jedná se úvěr, který nabízejí v podstatě všechny bankovní domy. Tento typ úvěru se dále dělí na účelový a neúčelový, a to podle toho, zda je nebo není předem definováno, na co se finanční prostředky použijí.
  • Kontokorentní úvěr – Tento typ úvěru nám umožňuje opakované přečerpání finančních prostředků na našem běžném účtu.
  • Revolvingový úvěr – Nejznámějším typem tohoto úvěru je kreditní karta. Úvěr je záložen na principu opakování, kdy můžeme čerpat opakovaně předem dohodnutý úvěrový limit. Většina bank nabízí tzv. bezúročné období, během kterého můžeme splatit čerpanou část úvěru bez zaplacení jakýchkoliv úroků.
  • Úvěr ze stavebního spoření – Pomocí tohoto úvěru lze financovat výhradně potřeby spojené s našim bydlením. S tímto typem úvěru je velmi často spojen také překlenovací úvěr, který je v podstatě takovým předúvěrem do doby, než získáme možnost čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření.
  • Konsolidační úvěr – Zkráceně také konsolidace je typ úvěru, pomocí kterého sloučíme minimálně dvě půjčky do jedné za účelem dosažení výhodnějších podmínek a snížení náročnosti splácení současných úvěrů.
  • Hypoteční úvěr – Nejčastěji využívaný typ úvěru na financování vlastního bydlení. Jedná se jednoznačně o nejrozumnější a nejzdravější formu úvěru, kterého lze na trhu využít pro řešení jedné z našich nejdůležitějších potřeb. Více o hypotečních úvěrech se dozvíte v sekci Hypoteční úvěry.

Na co si dát pozor při řešení jakéhokoliv typu úvěrů?

  • Úroková sazba – Tento faktor rozhodně není tím nejdůležitějším, spousta lidí se domnívá, že úroková sazba určuje to, jak moc je úvěr drahý a kolik se vlastně přeplatí. Ukazatelem, který představuje, kolik nás úvěr vlastně bude stát, je RPSN (Roční procentní sazba nákladů). Pomocí tohoto ukazatele je spotřebitel schopný výrazně jednodušeji zjistit, jak moc je pro něj úvěr výhodný nebo nevýhodný, protože poskytovatel musí do tohoto ukazatele promítnout nejen úrokovou sazbu, ale i další náklady s úvěrem spojené, jako je například poplatek za zprostředkování, za vedení úvěrového účtu, poplatky spojené s pojištěním úvěru a spousty dalších záležitostí, které nám mohou celý úvěr výrazně zdražit.
  • Úvěrové podmínky – Vždy si řádně prostudujte, za jakých podmínek můžete úvěr načerpat, za jakých podmínek ho můžete mimořádně doplatit, a to jak částečně, tak v jeho plné výši. Spousty těchto nepříjemností vyřešil za spotřebitele nový zákon o spotřebitelském úvěru, ale vždy je lepší si i tak vše řádně prostudovat.

Úvěry jsou kapitolou sami o sobě a nikdy bychom neměli podcenit jejich konzultaci s certifikovaným odborníkem. Pokud i Vy řešíte nebo plánujete řešit jakýkoliv typ úvěru, neváhejte se obrátit na některého z našich úvěrových specialistů.

Máte dotaz?

Neváhejte a napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře.