Investice

Investice jsou nejdůležitější částí každého portfolia. Už v době, kdy člověk začne vydělávat své první peníze, by měl začít využívat výhod složeného úročení. Někdo je ovšem zkušený investor a pro někoho jsou investice španělskou vesnicí. Jak se zorientovat ve světě nekonečných možností a jak zjistit, co je pro Vás správné?

Na jaké otázky je potřeba znát odpověď ještě předtím, než začnete investovat?

  • Po jakou dobu chcete své prostředky investovat?

  • Jakou částku chcete investovat?

  • Jakého výnosu chcete dosáhnout?

  • Jak rychle mají být prostředky k dispozici?

  • Jak moc může investice kolísat?

Na co si dát při zprostředkování investic pozor?

  • „My jsme NEJ“ – I u investic můžete velmi často slýchat fráze typu „My máme nejvyšší výnos“ „Je to garantované“ „V tomto směru nemáme konkurenci“. V takových případech zbystřete ještě více, většinou se totiž nejedná o objektivní informace, ale jen o jakési prodejní argumenty. Pokud budete přemýšlet, přes jakou společnost budete své prostředky investovat, tak si vždy takovou společnost nejdříve ověřte v rejstříku firem, zjistěte, jaký má základní kapitál, jaká je její historie, kdo společnost řídí, zdali má licence od ČNB a jaké projekty má tato společnosti za sebou. 
  • Poplatky – Většina společností si účtuje vstupní poplatky v rozmezí 1 – 5% v závislosti na typu investice. Pokud si tento poplatek účtuje pouze investiční společnost, je to v pořádku, pokud ovšem takové poplatky máte platit 2x, protože si ho účtuje i zprostředkovatel investice, dejte si pozor a danou investici si nechte prověřit u třetí nezávislé strany. Další běžné poplatky, se kterými se setkáte, jsou poplatky výstupní a manažerské. Pokud chcete znát celkovou „cenu fondu“, nechte si sdělit ukazatel TER, který počítá celkové náklady daného fondu v procentuálním vyjádření. 
  • Trendy – Téměř pravidelně se ve světě investic objevují různé trendy, jež jsou obklopeny skupinou nadšenců, kteří takový typ investic velmi intenzivně propagují. Je v podstatě jedno, o co se jedná, protože až skončí jeden trend, přijde druhý. Nelze tvrdit, že se vždy jedná o špatný typ investic, jen se většinou jedná o velmi riskantní a nebezpečné instrumenty, na kterých se dá velmi snadno vydělat, ale také velmi snadno prodělat. Pokud tedy máte na svém účtu částku 500.000,- Kč a zvažujete, že část peněz zainvestujete právě v daném trendu, je to úplně stejné, jako by člověk navštívil kasino. Do určité míry musíme se svými prostředky hospodařit velmi zodpovědně. Pokud je však někdo agresivní investor a nebojí se velkých ztrát, je to rozhodně zajímavé zpestření. 

Investice jsou segmentem, kde je bezpochyby nejvíce otazníků. Avšak právě tento segment je základním stavebním kamenem každého portfolia, a to jak z pohledu tvorby majetku, tak jeho ochrany. Pokud máte otázky k Vašemu stávajícímu portfoliu nebo Vás zajímá sestavení vlastního investičního plánu, neváhejte se obrátit na některého z našich investičních poradců.

Máte dotaz?

Neváhejte a napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře.