Hypotéky

Tak, jako všechno, tak i realizace našeho bydlení začíná vizí. Vizí, na které postupně pracujeme, a v průběhu této cesty se musíme vypořádat s otázkou financování našeho vysněného bydlení. Jak to s hypotečními úvěry vlastně je? Na co si dát pozor a na co rozhodně nezapomenout, si popíšeme v následujících řádcích.

Co rozhoduje o tom, zda dostaneme hypotéku?

 • Výše úvěru v poměru hodnoty financované nemovitosti
 • Výše příjmů a jejich zdroj
 • Výše aktuálních závazků
 • Úvěrová historie

Na co si dát při řešení hypotečního úvěru pozor?

 • „Moje banka mi dá nejlepší podmínky“ – Každý z nás při řešení takové situace zamíří do banky, kde má vedený svůj běžný účet a počítá s tím, že pokud je již nějaký ten rok věrným klientem své stávající banky, tak se mu odvděčí těmi nejlepšími podmínkami. Tohle je bohužel mýtus. Banky dnes zajímá převážně to, jak „ulovit“ nové klienty, vy už klientem jste, takže nepočítejte s nějakou exkluzivitou. Jakmile však projevíte odhodlání odejít k jiné bance, iniciativa Vaší banky se může zněkolikanásobit.
 • Nejnižší úroková sazba – Nemusí být vždy tím nejdůležitějším, co rozhoduje o tom, kolik Vás hypoteční úvěr bude stát. Vzhledem k tomu, že hypoteční úvěr je dlouhodobou záležitostí, je potřeba do výpočtu úvěrové strategie započítat také další parametry, jako je například doba fixace a ostatní produkty, kterými mohou být životní pojištění, pojištění nemovitosti či jakékoliv další doplňkové produkty. Dalším velice důležitým faktorem, který zkresluje úrokovou sazbu a tím i celý výsledek vypovídající o tom, která banka je vlastně levnější, je to, jak banka počítá úrokovou sazbu, existuje totiž hned několik způsobů:
  • Německý standard – Počítá s tím, že rok má 12 měsíců po 30 dnech a rok má tedy 360 dní
  • Francouzský standard – Počítá s aktuálním počtem dnů v měsíci, ale vychází z předpokladu, že rok má 360 dnů.
  • Anglický standard – Počítá s tím, že rok má 365 dnů, přičemž délka měsíce je dána skutečným počtem dnů.
 • Náklady kolem hypotéky – Při řešení hypotečního úvěru je nutno počítat s nějakými mimořádnými výdaji, a to například s odhadem nemovitosti, který se pohybuje v řádu několika tisíců, či popřípadě s poplatkem spojeným s vkladem na katastr nemovitostí. Při řešení hypotečního úvěru je spousta dalších poplatků, které Vám mohou hypoteční úvěr výrazně prodražit, a při přepočtu poplatků do celkových nákladů zjistíte, že úvěr je výrazně dražší než u banky, která by nabídla o 0,1% vyšší úrokovou sazbu. 

Hypoteční úvěr umí být skvělým sluhou, ale špatným pánem. Při jeho řešení je vždy potřeba mít zodpovězené všechny otázky a v celé problematice získat všeobecný rozhled. Jde o nástroj, který nás bude provázet celým životem a jeho sjednáním a prvotním vyřízením s ním práce nekončí. Je důležité v průběhu řešit otázky ohledně mimořádných splátek, re-fixačních období, kdy s bankou budete vyjednávat o nižších úrokových sazbách, řešení vedlejších produktů, které provázejí rodinný rozpočet po celou dobu trvání hypotečního úvěru. Obraťte se na naše hypoteční specialisty, kteří Vás tímto segmentem velice srozumitelně a jednoduše provedou a díky vzájemné spolupráci se pro Vás hypotéka stane nástrojem ke splněným snům spojených s vlastním bydlením. 
 

Máte dotaz?

Neváhejte a napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře.