Finanční plánování

Finanční plánování je základním pilířem pro získání reálného návodu, jak strategicky a co nejefektivněji dosáhnout vlastních finančních cílů. Při zapojení všech segmentů z oblasti osobních financí se tento plán stává jakousi centrálou pro správné fungování osobních financí a další segmenty jsou součástky, které do sebe musí perfektně zapadat. Správný finanční plán by měl být dostatečně profesionální, ale zároveň dostatečně srozumitelný, aby si každý dokázal představit jeho skutečnou přidanou hodnotu, a to, jak bude jeho aplikace vypadat v běžném životě.

Každý správný finanční plán by měl začít uvědoměním si, jakých cílů chceme dosáhnout a v jakém časovém horizontu. Je zde ovšem spousta dalších faktorů, se kterými je nezbytné pracovat velmi zodpovědně a důsledně. Jaké jsou tedy základní body při tvorbě finančního plánu v prvních krocích?

 • Reálná data

  Někdy je těžké podívat se pravdě do očí, ale pokud pro nás má mít finanční plán reálně vypovídající hodnotu, je potřeba pracovat se skutečnými daty. Může jít například o příjmy, výdaje, movitý i nemovitý majetek, závazky aj.
 • Buďte důslední

  Při tvorbě finančního plánu se hodně ptejte a jděte do hloubky, vždy je potřeba celé situaci podrobně rozumět.
 • Výběr toho nejlepšího

  Nechte si vypracovat analýzu trhu a vyberte si do svého finančního plánu jen to nejlepší
 • Aktualizujte

  Každý finanční plán by se měl minimálně 1x za rok aktualizovat a přepracovat k aktuální životní situaci, proto se nikdy nezapomeňte ke svému plánu vracet a aktualizovat všechna jeho data včetně vyhodnocení dosažení jednotlivých cílů.

Každý finanční plán by měl vést k finanční nezávislosti, protože jeho hlavní filozofií je tvorba majetku, tzn. platit co nejméně do pojistných produktů, nevyužívat žádných úvěrových produktů, neplatit žádné zbytečné poplatky a aktivně pracovat se svým investičním portfoliem. Jedná se ovšem o velmi dlouhodobou záležitost, na které by měl člověk pracovat společně s certifikovaným odborníkem. Nelze ovšem vybírat jen na základě certifikátu, vzhledem k tomu, že se jedná o spolupráci dlouhodobou, při které se pracuje se spoustou osobních a citlivých informací, je také velmi důležité vybrat si člověka, se kterým si lidsky rozumíte a dokáže Vám být inspirací jak při tvorbě finančního plánu, tak i v jeho finálním využití.

Pokud Vás zajímá sestavení Vašeho vlastního finančního plánu a dlouhodobé spolupráce, neváhejte se na nás obrátit pro bližší informace.

Máte dotaz?

Neváhejte a napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře.